usaid logo usaid logo

Arkiva e Lajmeve

 • prill 29. 2011Gjykatat model tė Kosovės tė tilla edhe pėr rajonin dhe mė gjerė

  Ishte shtatori i vitit 2009 kur Gjykata komunale e Ferizajit u shëndrrua në gjykatën e parë...

  më shumë
 • prill 27. 2011Zbatimi i Strategjisė shtetėrore pėr reduktim tė lėndėve tė vjetra jep rezultate inkurajuese

  Pas miratimit në nëntor të vitit 2010 të Strategjisë...

  më shumë
 • prill 14. 2011Nxėnėsit e klasave tė dyta nė Skenderaj nderojnė Ditėn e Kushtetutės

  Me 14 prill 2011, Gjykata model në Skenderaj mirëpriti nxënësit e klasave të dyta...

  më shumë
 • mars 04. 2011Gjykatat Model shkėmbejnė pėrvojat nė reformat nė menaxhimin e lėndėve

  Me datën 4 mars 2011, z. Nysret Arifi, Administratori i Gjykatës Ekonomike mirëpriti në...

  më shumë
 • mars 04. 2011Komisioni kėshillėdhėnės pėr zbatimin e Strategjisė shtetėrore pėr zvogėlimin e lėndėve tė vjetra mban takimin e parė

  Më 4 mars, 2011, Komisioni këshillëdhënës për...

  më shumë
 • mars 09. 2011Mėsimi pėr gjyqėsorin

  Tashmë kur po afron Dita e Kushtetutës së vendit, Nezir Sinani, udhëheqësi i...

  më shumë
 • mars 01. 2011Prapa skenės me ekipėn e PMDK-sė pėr video dhe fotografi

  Për të shënuar një-vjetorin e lansimit të dokumentarit televiziv “Gratë...

  më shumë
 • shkurt 28. 2011Kompania vendore “Rrota” jetėsoi shumė web-faqe pėr sistemin gjyqėsor nė vend

  Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë në Kosovë me qëllim...

  më shumë
 • shkurt 08. 2011Nėpunėsit e gjykatave nė Mitrovicė trajnohet pėr pėrdorim tė makinave tė reja tė vulosjes automatike tė kohės

  Më datë 8 shkurt 2011, Drejtori i operativës i Prog...

  më shumë
 • shkurt 15. 2011Gjykatat e Mitrovicės vizitojnė Gjykatėn Model tė Skenderajt

  Me datën 14 dhe 15 shkurt nëpunësit e Gjykatës së qarkut dhe asaj komunale të...

  më shumë
 • shkurt 14. 2011Gjykatat mirėpresin fillimin e punėve pėr tė implementuar Strategjinė kombėtare pėr zvogėlimin e lėndėve tė vjetra

  Më 11 nëntor 2010, Këshilli gjyqësor i Kosovës me...

  më shumë
 • shkurt 04. 2011Hapja e rrugėve tė komunikimit ndėr punonjėsit e gjykatave

  Nga 1 deri më 3 shkurt të këtij viti, Programi për mbështetjen e drejtësisë...

  më shumë
 • shkurt 01. 2011Intervistė mbi projektin e librave pėr ngjyrosje, me Mėsuesen Teuta Muhagjiri, nga Gllogjani

  Intervistë me Teuta Muhagjiri, Mësuese nga Gllogjani...

  më shumë
 • janar 27. 2011Programi i USAID-it pėr mbėshtetjen e drejtėsisė promovon arritjet e sistemit gjyqėsor

  Motoja “Drejtësia në lëvizje” i është përshtatur më..

  më shumë
 • janar 10. 2011Nis puna renovuese nė ndėrtesėn e Gjykatės komunale tė Prishtinės

  Më datë 6 janar 2011, Programi i USAID-it për mbështetjen e drejtësisë në...

  më shumë
 • janar 16. 2011Gjykatat model shėnojnė Ditėn kosovare tė drejtėsisė 2011

  Për vitin e dytë rradhazi, Gjykatat model të Kosovës kanë nderuar Ditën kosovare...

  më shumë
 • janar 05. 2011Dritare e re komunikimi e Kėshillit gjyqėsor tė Kosovės

  Në vazhdën e përpjekjeve për të ngritur nivelin e komunikimit me publikun dhe...

  më shumë
 • dhjetor 16. 2010Inaugurohet gjykata e tetė model nė Gjakovė

  Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë përuroi Gjykatën Komunale...

  më shumë
 • dhjetor 16. 2010Nxėnėsit e klasės sė tretė i japin jetė librit “Tė mėsojmė pėr drejtėsinė”

  Programi i gjykatave model, në qershor 2010, ka filluar iniciativën “Të Mësojmë...

  më shumë
 • dhjetor 10. 2010Sukseset e para tė Trajnimit pėr pėrmbarimin civil

  Si rezultat i Programit Trajnues Gjithëpërfshirës në Përmbarimin Civil,...

  më shumë
 • dhjetor 05. 2010Ekipi i Gjykatave model reflekton pėr punėn njė-vjeēare

  Në dhjetor të vitit 2010, NCSC/ekipi i Gjykatave model të Kosovës shënoj...

  më shumë
 • nëntor 24. 2010Gjykatat model komunikojnė me qytetarin pėrmes internetit

  Programi për Mbështetjen e Detësisë në Kosovë i USAID-it para dy muajsh ka...

  më shumë
 • dhjetor 01. 2010Vizita e shkollės “Mileniumi i tretė” nė Gjykatėn Ekonomike

  Me kërkesën e Shkollës fillore "Mileniumi i tretë", në Prishtinë, gjykata...

  më shumë
 • nëntor 15. 2010“Brenda drejtėsisė” me njė dritare tė re pėr publikun

  Programi për Mbështetjen e Drejtësisë në Kosovë i USAID-it vazhdon...

  më shumë
 • nëntor 12. 2010Referentėt pėrmbarues tė gjykatave kanė pėrfunduar Programin e trajnimit ndėrmjetės tė IGJK-sė

  Me 10 dhe 12 nëntor, 70 nëpunës të gjykatës...

  më shumë
 • tetor 26. 2010Shėnohet me ceremoni tė veqantė procesi i emėrimeve nė sistemin gjyqėsor

  Më datë 26 tetor 2010, Zëvendës Ambasadori Amerikan...

  më shumë
 • tetor 29. 2010Gjykatat Model festuan Ditėn evropiane tė drejtėsisė

  Gjykatat Model të Kosovës hapën dyert e tyre për publikun nga data 22 deri më 29...

  më shumë
 • nëntor 11. 2010Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės miraton Strategjinė shtetėrore pėr zvogėlimin e lėndėve tė vjetra tė grumbulluara

  Më 11 nëntor 2010, Këshilli gjyqësor i Kosovës...

  më shumë
 • tetor 20. 2010Gjykatat Model tė Kosovės do festojnė Ditėn Evropiane tė Drejtėsisė

  Përmes Projektit të USAID-it për Mbështjetjen e Drejtësisë, Konsorciumi i...

  më shumë
 • shtator 23. 2010Planet e Konsorciumit tė Gjykatave Modele pėr Ditėn Evropiane tė Drejtėsisė

  Një javë pas përvjetorit të parë të inaugurimit të renovimit të...

  më shumë
 • tetor 06. 2010Inaugurohet Gjykata komunale e Kamenicės

  Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë në Kosovë inauguroi...

  më shumë
 • shtator 30. 2010Dhjetė web faqe tė reja afrojnė gjykatat me qytetarin

  Programi për Mbështetjen e Drejtësisë në Kosovë i USAID-it në vazhdën...

  më shumë
 • tetor 04. 2010PMDK investon nė shkathtėsitė prezentuese tė gjyqtarėve dhe prokurorėve

  Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë...

  më shumë
 • shtator 13. 2010Mblidhet Grupi punues i KGjK-sė pėr Strategjinė shtetėrore pėr zvogėlimin e lėndėve tė vjetra tė grumbulluara

  Më 16 shtator Këshilli Gjyqësor i Kosovës...

  më shumë
 • shtator 23. 2010Ministria e Drejtėsisė nėnshkruan Memorandumin e Mirėkuptimit pėr themelimin e noterive

  Më 23 shtator 2010, USAID-i mbështeti nënshkrimin...

  më shumë
 • shtator 07. 2010Trajnimi i trajnerėve mbi Kodin e Mirėsjelljes

  Më 7 dhe 8 shtator 2010, NCSC zhvilloi seanca trajnimi për ata që do u ofrojnë trajnim...

  më shumë
 • shtator 06. 2010Fillon renovimi i Gjykatės komunale tė Gjakovės

  Më 6 shtator, Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë filloi renovimin e...

  më shumë
 • gusht 10. 2010PMDK ndihmon nė komunimikimin e KGJK-sė me publikun

  Programi i USAID-it për Mbështetjen e Drejtësisë në Kosovë në vazhdën...

  më shumë
 • gusht 15. 2010Librat pėr ngjyrosje marrin nota tė larta nga mėsuesit

  Mësuesit e shkollave fillore në mbarë Kosovën kanë vlerësuar me nota të...

  më shumë
 • shtator 01. 2010IGJK fillon shkollėn e magjistraturės pėr gjeneratėn e tretė

  Më 1 shtator 2010, Instituti Gjyqësor i Kosovës (IGJK) shënoi fillimin e shkollës...

  më shumë
 • korrik 30. 2010PMDK zhvillon takim me media dhe inaguron Gjykatėn Model tė Gjilanit

  Më datë 30 korrik 2010, USAID-i në bashkëpunim me Këshillin gjyqësor të...

  më shumë
 • korrik 09. 2010Kėshilli gjyqėsor i Kosovės lansoi Doracakun pėr menaxhimin e gjykatave dhe procedurat e veprimit

  Me 9 korrik 2010, Këshilli gjyqësor i Kosovës zyrtarisht lansoi publikimin e Doracakut...

  më shumë
 • qershor 15. 2010PMDK trajnon referentėt mbi pėrdorimin dhe mirėmbajtjen e makinave automatike pėr vulosje

  Më 15 qershor 2010, Mustafa Komoni, administrator...

  më shumë
 • qershor 23. 2010Programi pėr Mbėshtetjen e Drejtėsisė kontribuon nė reformat e sistemit pėrmbarimor

  Në shkurt të vitit 2010, Programi për Mbështetjen...

  më shumë
 • qershor 10. 2010Pranim-dorėzimi i ndėrtesave tė renovuara tė gjykatave

  Më 10 qershor 2010, Ushtruesi i detyres së Shefit të zyrës së KJSP, Bob Wily dhe U.D...

  më shumë
 • qershor 18. 2010Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės miratoi Kodin e ri tė mirėsjelljes pėr stafin e administratės gjyqėsore

  Më 18 qershor 2010, Këshilli Gjyqësor i Kosovës...

  më shumë
 • qershor 01. 2010Ambasadori Kristofer Dell shpėrndau Librat pėr ngjyrosje Tė Mėsojnė pėr Ligjin nė Ditėn e Fėmijėve nė Prizren

  Më një qershor, për nder të Ditës së Fëmijëve...

  më shumë
 • qershor 01. 2010Ambasadori i SH.B.A-sė Dell inauguron gjykatėn model tė rinovuar tė Prizrenit

  Më 1 qershor 2010, Ambasadori i SH.B.A-ve Kristofer Dell, Kryetarja e Gjykatës...

  më shumë
 • maj 25. 2010Konsorciumi i Gjykatave Model rishikon tė arriturat e Planit Strategjik tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės 2007-2012

  Konsorciumi i Gjykatave Model ka mbajtur takimin...

  më shumë
 • maj 24. 2010Gjykatat model nėnshkruajnė Memorandumin e mirėkuptimit me Departamentet pėr arsim tė Komunave

  Nga 17 deri me 24 Maj 2010, Programi për...

  më shumë
 • maj 21. 2010Lansohet Udhėzuesi pėr prokurori – Procedura administrative si dhe Kodi i mirėsjelljes pėr stafin e prokurorive

  Të premten, më 21 maj 2010, Programi i USAID...

  më shumë
 • prill 27. 2010Programi i USAID pėr Mbėshtetjen e Drejtėsisė dhe EULEX tė bashkuar nė qasjen ndaj reformave nė pėrmbarimin civil

  Më 27 prill 2010, USAID/Programi për Mbështetjen...

  më shumë
 • prill 22. 2010Kėshilli gjyqėsor i Kosovės aprovon Doracakun mbi menaxhimin e gjykatave

  Ditën e enjte, më 22 prill, Këshilli tranzicional gjyqësor i Kosovës ka mbajtur...

  më shumë
 • prill 08. 2010Trajnimi ndėrton aftėsitė profesionale tė ndihmės juridike & zyrave pėr ndėrlidhje me gjykata

  Më 8 dhe 15 prill Programi për Mbështetjen e...

  më shumë
 • mars 25. 2010Tryezė e rrumbullakėt mbi dhunėn nė familje

  Me 25 mars 2010, KJSP sponzoroi një takim lidhur me dhunën në familje– rritjen e...

  më shumë
 • mars 26. 2010Konsortiumi i gjykatave model aprovon iniciativat pėr informim nė mesin e tė rinjėve

  Më 26 Mars 2010, kryetaret dhe administratoret ...

  më shumë
 • mars 26. 2010Inaugurohet objekti i gjykatės sė Skenderajt

  Më 26 Mars 2010, Drejtoresha e USAID-it Patricia Rader; Kryetari i Gjykatës Komunale...

  më shumë
 • mars 20. 2010Programi i USAID-it pėr mbėshtetjen e drejtėsisė nė Kosovė lansoi garėn pėr ilustrimin e librave

  Programi për mbështetje drejtësisë në Kosovë...

  më shumë
 • mars 08. 2010Gratė pionire nė drejtėsi nderohen me rastin e 8 marsit, Ditės sė gruas

  Me rastin e 100 vjetorit të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, 8...

  më shumë
 • shkurt 24. 2010Ambasadori Dell inauguron renovimin e objektit te Gjykatės Model nė Pejė

  Me 24 shkurt 2010, Ambasadori i SHBA-ve Christopher Dell, Kryetari i Gjykatës së Qarkut të...

  më shumë
 • shkurt 12. 2010Programi pėr Mbėshtetjen e Drejtėsisė nė Kosovė pėrkrahė zhvillimin profesional tė zyrtarėve pėrmbarimorė

  Më 10 dhe 12 shkurt, PMDK filloi ...

  më shumë
 • janar 26. 2010Gjykata Ekonomike e rinovuar zotohet tė kontribuojė pėr njė ambient mė tė sigurt pėr investime nė Kosovė

  Më 26 janar 2010, Programi i USAID-it për...

  më shumë
 • janar 20. 2010Konsortiumi i Gjykatave Model mban takimin e dymbėdhjetė tė radhės

  Më 20 Janar 2010, Kryetarët dhe Administratorët e dhjetë Gjykatave Model kanë mbajtur...

  më shumë
 • korrik 12. 2009PMD nė Kosovė zbaton programin gjithėpėrfshirės tė trajnimit nė menaxhimin e gjykatave

  Nga marsi deri në korrik 2009, stafi i KJSP...

  më shumë
 • gusht 22. 2009Referentėt pėrmbarues marrin pjesė nė trajnim gjithėpėrfshirės pėr herė tė parė

  Në qershor dhe tetor 2009, të gjithë referentët përmbarues...

  më shumë
 • shtator 15. 2009Programi i Gjykatave Model mbėshtet transformimin e sistemit gjyqėsor nė Kosovė

  Me 15 shtator 2009, Programi për Mbështetjen...

  më shumë
 • nëntor 06. 2008Konsorciumi i Gjykatave Model bėn pėrmirėsime tė papėrsėritura drejt veprimtarisė gjyqėsore mė efikase

  Kryesia e Gjykatave Model takohet çdo gjashtë deri...

  më shumë
 • dhjetor 08. 2007Pėrvjetori i parė i programit tė gjykatave model

  Në Dhjetor të vitit 2007, Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka zgjedhur gjashtë...

  më shumë
 • nëntor 05. 2008Gjykata Ekonomike zbulon Deklaratėn e misionit

  Më 5 Nëntor të vitit 2008, Gjykata Ekonomike në Prishtinë ka vendosur deklaratën...

  më shumë
 • janar 24. 2008Nxjerrja zyrtare e Doracakut pėr zbatimin nė praktik tė procedurės pėrmbarimore nė Kosovė

  Në 24 Janar 2008, Kryetarët e Gjykatave Komunale, referentët përmbarues dhe gjyqtarët...

  më shumë
 • nëntor 01. 2008Vullnetarėt ndihmojnė reformėn e sistemit gjyqėsor nė Kosovė

  Gjatë muajve shtator, tetor dhe nëntor të vitit 2008 administratorët me eksperience...

  më shumë
 • dhjetor 07. 2007Bashkėpunimi nė mes tė PTK-sė dhe gjykatave; Njė vit mė vonė gjykata komunale nė Gjilan zgjidh lėndėt e prapambetura pėrmbarimore me sukses

  I themeluar nga USAID – Projekti për Mbështetjen e Drejtësisë dhe paraardhësi i tij Aktiviteti për Reforma në Sistemin e Drejtësisë në Kosovë, në mënyre aktive i kanë mbështetur gjykatat komunale në gjithë...

  më shumë